içinde

O da NeO da Ne

Çanakkale Köprüsü’nde Ambulanslardan Geçiş Ücreti Alınıyor !

4x4 kar paletli ambulans
4x4 kar paleti takılabilen lastik tekerlekli ambulans

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Yap-İşlet-Devret modeliyle Güney Kore – Limak ortaklığı ile yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nde ambulans ve polis araçlarından ücret alındığını açıkladı.

Özgür Ceylan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesine, Bakan Koca’nın ambulansların hasta nakli ve vakaya gidiş-dönüşlerinde köprü ücreti ödediği şeklinde açıklama yaptığını bildirdi.

Özgür Ceylan, polis araçları ile ilgili olarak da edindiği bilgiye göre Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü, Köprü Koruma Büro Amirliğine bağlı ekip araçları dışında kalan polis araçlarının köprü geçiş bedeli ödediği yönünde bilgi aldığını açıkladı.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, 1915 Çanakkale Köprüsü için 2023 yılında en düşük araç geçiş ücretinin yüzde 122,5 artarak 200 liradan 445 liraya yükseldiğini bu köprüyü kullanan ambulans ve polis araçlarının da geçiş ücreti ödediğini açıkladı. Özgür Ceylan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesine, Bakan Koca imzası ile verilen cevapta, “Hasta nakil, vakaya gidiş/dönüş durumlarında ambulans geçiş ücreti ödemektedir” denildiğini bildirdi. Özgür Ceylan verilen cevapta, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 3996 sayılı Yap İşlet Devret Kanunu kapsamında yapılmasının bahane edilerek, sadece “acil vakalar ile trafik kazalarına müdahale amaçlı ambulansların giriş ve çıkışlarında” ücret alınmadığının bildirildiğini belirtirken, “Ancak verilen cevaptan anlaşılıyor ki, sadece köprü üzerinde meydana gelen trafik kazaları ve yine köprüde meydana gelmesi muhtemel acil vakalarda köprüye giren ambulanstan ücret alınmıyor. Köprüden geçen diğer tüm ambulanslardan ücret alınıyor” dedi.

Sağlık Bakanı, sadece acil durumlarda ambulanslardan ücret alınmadığını açıkladı !

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1915 Çanakkale Köprüsü’nden geçen ambulans ve polis araçlarının yap-işlet-devret modeliyle yapıldığından ücret alındığını açıkladı. Koca, sadece acil durumlarda ambulanslardan ücret alınmadığını söyledi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale Köprüsü’yle ilgili verdiği soru önergesini yanıtlayan Koca’nın cevabını paylaştı.

Güney Kore – Limak ortaklığı ile yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nde ambulanslardan geçiş ücreti alındığını söyleyen Koca,

“1915 Çanakkale Köprüsü 3996 sayılı yap- işlet- devret kanunu kapsamında yapıldığından; acil vakalar ile trafik kazalarına müdahale amaçlı ambulansların giriş ve çıkışlarında ücret ödenmemekle birlikte hasta nakil, vakaya gidiş/dönüş durumlarında ambulans geçiş ücreti ödenmektedir. 1915 Çanakkale Köprüsü açıldığı tarihten bugüne kadar kaç ambulansın köprü geçişini kullandığına dair bilgiler Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan temin edilmesi uygun olabileceği değerlendirilmektedir”

Fahrettin Koca

yanıtını verdi.

“YASAYLA VERİLEN GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ HAKKI KÖPRÜ ÜCRETİNE TAKILIYOR”

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Tuğba Karakaş

Darp Olan Doktor Söyledi; Bakanım Sağlıkta Şiddeti de Yayınlıyacak mısınız ?

Engelsiz Acil Servis

“Engelsiz Acil Servis”