içinde

sevdimsevdim

BOTOKS Düşünenler DİKKAT Uzman Hekim Uyardı !

Dermatoloji Uzmanı Doktor Gülden Kökümer
Dermatoloji Uzmanı Doktor Gülden Kökümer

Dermatoloji Uzmanı Doktor Gülden Kökümer, kullanımı gittikçe yaygınlaşan botoks hakkında vatandaşları uyardı.

“Doğru ellerde yapılmayan tıbbi uygulamaların geri dönüşü zor olan sonuçları olabilir” diyen Kökümer, botoksun uzman hekimler tarafından yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Saygı Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doktor Gülden Kökümer, kullanımı gittikçe yaygınlaşan botoks hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Doktor Kökümer, botoksun başta estetik olmak üzere birçok tıbbi alanda kullanılan bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyerek,

“Botulinum toksini adı verilen bir maddeyi içerir ve Clostridium Botulinum bakterisinden elde edilir. Botoks, yüz kırışıklıkları ve aşırı terleme gibi durumların tedavisinde etkilidir”

dedi.

Kökümer,

“Botoksun estetik amaçlı kullanımı, yüzdeki kırışıklıkları ve çizgileri azaltmak veya ortadan kaldırmak için yaygın olarak tercih edilir. Bu, enjekte edildiği bölgedeki sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını geçici olarak engelleyerek çalışır. Bu sayede kasların kasılması engellenir ve yüzdeki kırışıklıkların görünümü azalır. Botoks, genellikle alın, kaş arası, göz çevresi ve boyun gibi bölgelere uygulanır”

ifadelerini kullandı.

Botoksun ayrıca tıbbi amaçlarla da kullanıldığını kaydeden Dermatoloji Uzmanı Gülden Kökümer,

“Örneğin, göz tembelliği, blefarospazm (göz kapaklarının kontrolsüz kasılması) ve servikal distoni gibi nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde etkili olabilir. Botoksun etkisi geçicidir ve belirli bir süre sonra tekrarlanması gerekir. İşlem genellikle hızlı ve güvenlidir, ancak doğru şekilde uygulanması önemlidir. Uygulama sonrası bazı yan etkiler olabilir, ancak genellikle hafif ve geçicidir”

şeklinde konuştu.

Doktor Gülden Kökümer, botoksun uzman hekimler tarafından yapılması gerektiğinin altını çizerek,

“Doğru ellerde yapılmayan tıbbi uygulamaların geri dönüşü zor olan sonuçları olabilir. Estetik uygulamaların güvenliği için; işlemler güvenli sağlık kuruluşlarında, uzman hekimlerce ve Sağlık Bakanlığı onaylı ürünlerle yapılmalıdır. Sonuç olarak, botoks birçok kişi için estetik ve tıbbi amaçlarla etkili bir tedavi seçeneği olabilir. Ancak, herhangi bir tıbbi müdahalede olduğu gibi, botoksun da riskleri ve faydaları hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir ve uygulama öncesinde muhakkak uzman hekime danışmak gereklidir”

dedi.

Kaynak: İHA

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Sağlık meslek örgütleri Fahrettin Koca'ya Seslendi !

Sağlık meslek örgütleri Fahrettin Koca’ya Seslendi !

112acilfm sağlık bakanlığı haber

115.Dönem Devlet Hizmeti Yükümlülüğü 20.03 Tarihli Tebligat Metni ve İsim Listesi