içinde

ATT Gülcan Ailesinin Enkazdan Kurtulduğunu Öğrenir Öğrenmez Göreve

att Gülcan Şen
att Gülcan Şen

Ailesinin enkazdan kurtulduğunu öğrendi, başkalarına yardımına koştu
Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Gülcan Şen, memleketi Hatay’da yaşayan ailesinin enkaz altında kaldığını ve kendi imkanlarıyla çıkarak kurtulduklarını söyledi.

Ailesinin sağ kaldığını öğrendikten sonra oradaki insanlara yardım için bir şeyler yapması gerektiğini fark ettiğini aktaran Şen, İstanbul 112 olarak adeta birbirleriyle bölgeye gitmek için yarıştıklarını dile getirdi.

PARAMEDIKLER-1

Şen, doğup büyüdüğü, ilk görev yaptığı şehre bu şekilde gitmenin kendisini çok üzdüğünü belirterek,

“Ailemin sağ kaldığını, hayatta olduklarını biliyordum. Ama onları hiç görmeden, diğer yaralılara yardım etmek için hiç durmadan çalıştım. Yaklaşık 96 saate kadar uykusuz şekilde görev almaya devam ettik.”

diye konuştu.

Ekip arkadaşı Boz ile yaralı bir kadını çıkartmak için kepçe kovasına bindikleri anlara da değinen Şen, şunları kaydetti: Paramedik ‘İstanbul 112 olarak gerçekten hızlı bir şekilde koordine olduk’

“Eğitimlerimizde hep söylenen önce can güvenliğidir. Çünkü ‘Sadece hayatta kalanlar başkasının hayatına dokunabilir’ felsefemiz vardır. O atmosferde bir canın yaşıyor olması bütün korkularımızı giderdi. O hastayı kurtardığımızda yaklaşık 80’inci saatteydik. 80 saat boyunca hiç uyumadık, beslenmemiz yetersizdi çünkü buna zamanımız, yeterli imkanımız yoktu. Artık dizlerimizin bağı çözülecek bir durumdayken o hastayı sağ indiriyor olmak gurur verici. Bütün yorgunluğumuzu unutup, başka canlı emareleri aramaya devam ettik.”

Şen, yaşlı depremzedenin kendilerini gördüğünde aralarında nasıl diyalog geçtiğine dair, “Gözyaşlarını tutamadı. ‘Gelmeyeceksiniz sandım.’ dedi. Eşinin vefat ettiğini söyledi. Sonrasında karşılıklı ağlaşmalarımız dışında hemen naklini sağladık. Çünkü tekrar deprem, artçı olma riski vardı.” diye konuştu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Ne düşünüyorsun?

Paramedik Emre Boz

Paramedik ‘İstanbul 112 olarak gerçekten hızlı bir şekilde koordine olduk’

HEMŞİRE CERRAHİ

Namık Kemal Üniversitesi’den Sözleşmeli 90 Adet Hemşire Alımı !