içinde

Ataması Yapılan Ancak Özel Sektörde Çalışıp Ayrılışına İzin Verilmeyenler Ne Yapacak?

hemşire
hemşire

KPSS 2020/5 İle Ataması Yapılan Özel Sektörde Çalışıp Ayrılışına/Çıkışına İzin Verilmeyenler Ne Yapacak?

Sağlık Bakanlığı Dünyada hızla yayılan Koronavirüs ile mücadelede daha etkin bir müdahale ve Sağlık Hizmetlerini güçlendirmek adına Cumhurbaşkanımızın talimatı ile 18.000 kişilik personel alımına çıkmıştı.

KPSS 2020/5 Tercihleri 1 Nisan günü sona ermiş ve sonuçlar 6 Nisan’da açıklanmıştı.

Yerleşenlerin Göreve Başlama işlemleri için daha önceki alımlarda neredeyse her hafta duyuru yayımlayarak yaklaşık 2-3 ayda tamamlanan Göreve başlama işlemleri hızla yapılmıştır.

Sizlerden gelen ve merak edilen bir konu da Özel Hastanelerde/Özel Sağlık Kurumlarında çalışanların Göreve Başlama işlemleri nasıl yapılacak?

Özel Hastane Ayrılışa İzin vermez ise istenilen tarihte göreve başlama yapılamayağı için kazanılmış olan hak ne olacak?

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Tarafından Yayımlanan Duyuruda bu konuya da açıklış getirilmiştir. (KPSS-2020/5 Göreve Başlama İşlemleri Hakkında Duyurunun tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.)

İlgili Duyurunun 11.Maddesinde Belirtilen Halen kamu görevlisi olarak veya 4857 sayılı İş Kanununun 17 nci maddesi kapsamındaki bildirim şartına tabi olarak çalışanlardan,

istifa/sözleşmenin feshi taleplerini kurumlarına/işyerlerine iletmiş olmakla birlikte, bu işlemlerin devam etmesi nedeniyle 8 inci maddede belirtilen sürede görevine başlayamayacak durumda olanlar; bu durumu belgelendirmeleri, birinci maddede belirtilen şekilde başvurularını yapmaları ve 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi ile 06.06.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların Ek 1 inci maddesinin üçüncü fıkrasındaki şartları da taşımaları kaydıyla en geç 17.06.2020 tarihinde göreve başlatılabilecektir. ifadesine yer verilmiştir.

Özetle :

Özel Hastanede çalışanlar öncelikle çalışmış oldukları kuruma İstifa/Sözleşmenin Feshi talebi yapacaklar.

  #   İstifası Özel Hastane/Kurum tarafından kabul edilenler ikamet adresi yerleştiği sağlık tesisi ile aynı ilde olanlar için 14.04.2020 Salı günü, ikamet adresi ile yerleştiği sağlık tesisi farklı ilde olanlar için ise 17.04.2020 Cuma günüdür. Göreve başlama işlemleri bu tarihten önce tamamlananlar, talep etmeleri halinde hizmet sözleşmesi imzalayarak göreve başlatılacaktır.

  #   İstifası kabul edilmeyenler ise istifalarının kabul edilmediğine dair yazı ile birlikte ikamet adresi yerleştiği sağlık tesisi ile aynı ilde olanlar için  09.04.2020 – 14.04.2020 tarihleri arasında, ikamet adresi ile yerleştiği sağlık tesisi farklı ilde olanlar için ise  09.04.2020 – 17.04.2020 tarihleri arasında başvuru yapacaklar ve  en geç 17.06.2020 tarihinde göreve başlatılabilecektir.d

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

boşanma

Eşi Özel Sektörde Çalışan Memurun Tayin Durumu ve Şartları

doktor

İdari İzinli Memur İl Dışına Çıkabilir mi ?