içinde

O da NeO da Ne

Ambulansların Eski ve Arızalı Olması, Yeni Ambulansların Alınmaması Yurttaşların Canını tehlikeye atıyor !

112 acil ambulans
112 acil ambulans

Genel Sağlık-İş’in çalışmasına göre acil sağlık aracı ambulanslarının eski ve arızalı olması, yeni ambulansların da alınmaması sebebiyle yurttaşların canı tehlikeye atılıyor.

Son iki senedir çok az ambulans alımı yapılırken, birçok ilde 300 bin ile 600 bin kilometre arasındaki araçlarla hizmet üretilmeye çalışılıyor.

Genel Sağlık-İş, acil sağlık aracı ambulansların durumuna ilişkin bir çalışma gerçekleştirdi. Söz konusu çalışmaya ilişkin Cumhuriyet’te yer alan habere göre, kliması çalışmayan, sık sık arıza veren eski araçlar, gerek hastaların gerekse çalışanların mağduriyetine neden oluyor.

Öte yandan plansız 112 istasyonları açılması ve olması gereken yedek araçların da illerde bulundurulmaması da yaşanan mağduriyeti artırıyor. Ayıca araçların eski olması sebebiyle arızalanması ve yedek ambulansların da olmaması, birçok ilde 112 istasyonlarının geçici süreyle kapatılmasına neden oluyor.

99 aktif çalışan istasyonun bulunduğu Bursa’da günlük ortalama 7 istasyon kapalıyken 109 istasyonun bulunduğu Adana’da 10 istasyon araç arızası sebebiyle kapatılmış durumda.

Bir ilde eski araç mevzusunda mesele yaşayan 112 çalışanının, durumu idareciye bildirdiğinde “Durana kadar kullanmaya devam edin” yanıtı aldığını kaydeden Genel Sağlık-İş Başkanı Derya Uğur,

“Bu durum, vakaya giderken ya da dönerken aracın yolda arızalanması durumunda yeni araç çağrılmak zorunda kalınmasına neden oluyor. Geç ulaşımdan dolayı sağlıkta şiddete neden oluyor”

diye ifade etti.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Ne düşünüyorsun?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sağlık Bakanlığı 700 civarında hasta karşılama personeli alımı yapacak !

Elazığ’da bir yaralı, ambulansta müdahale sırasında öldürüldü -

Elazığ’da Ambulans İçin de ki Cinayette Son Dakika !