içinde

sevdimsevdim

Ambulansınız Kışa Hazır Mı ? 112Acil Ambulans Çalışanları Kışın Dikkat !

ambulans kışa hazır mı
ambulans kışa hazır mı

Ambulansların kış dönemi için hazırlanması ve kış döneminde doğru bakım ve kullanımının sağlanması gerekmektedir.

Peki, ambulanslarda kış dönemine girilmeden yapılacak hazırlıklar ve kış boyunca kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Gelin birlikte inceleyelim:

Ambulanslarda kullanılan lastiklerin mevsim şartlarına uygun olması gerekmektedir. Bu nedenle ambulans lastiklerinin kış şartlarına uygunluğu kontrol edilmelidir.

Mutlaka kış lastikleri takılmış olmalıdır. Bu lastiklerin güvenli bir sürüş ve frenleme için lastik diş derinliği en az 3 mm ve üzerinde olması gerekmektedir.

Ambulanslarda karlı ve buzlu yollarda kullanmak üzere, lastik ebatlarına uygun en az iki zincir bulundurulmalıdır.

Ambulansta görevli tüm personel, zincir takıp çıkarabilmelidir.

Ambulansın lastik basınçları, araç kullanma kılavuzunda ve araç lastik bilgi etiketinde belirtilen seviyede tutulmalıdır. Nöbet değişimlerinde lastik basınçları kontrol edilmelidir.

Görev haricinde, istasyonda bekleme halinde iken, ambulans günde dört defa, 10 dakika çalıştırılarak rutin kontrolü yapılmalıdır.

(Bu uygulama yaz aylarında da en az 2 defa yapılmalıdır.)

Nöbetlerde hava sıcaklığı mutlaka kontrol edilmelidir. Havanın sıfır derecenin altına düştüğü durumlarda, ambulans iki saat aralıklarla 10 dakika çalıştırılarak ısıtılmalıdır.

İstasyon vaka verildiğinde, ambulans çalıştırıldıktan hemen sonra arka kabin şalteri ve ardından kalorifer sistemi açılmalıdır.

Ayrıca aracın ısınması için bekleme yapılmamalıdır. Ambulans harekete hazır halde tutulmalıdır. Hasta kabini sıcaklığı 8 derecenin altına düşmeyecek şekilde ve her ihtiyaç duyulduğunda vebosto çalıştırılmalıdır. (Standart olarak ise ambulans vebosto sistemi, yaz ve kış aylarında günde en az bir defa mutlaka çalıştırılmalıdır.)

Soğuk havalarda, akü şarjı daha kolay biteceğinden, akünün donmaması için sürekli tam dolu olarak muhafaza edilmelidir.

Akü suyu, suyun asit oranı ve kutup başları kontrol edilmeli ve kutup başları oksitlenmemesi için gres yağı ya da vazelinle silinmelidir. Oksitlenme meydana geldi ise sıcak su ile temizlenmelidir.

Kış şartlarında elektrik sarfiyatı artmaktadır. Bu nedenle şarj ve marş dinamoları kontrol edilmelidir.

Motor suyu donmaması için -30 dereceye kadar dayanıklı antifriz konulmalıdır. Antifriz kontrolü sürekli yapılmalıdır.

Cam silecekleri kontrol edilerek gerektiğinde değişimi sağlanmalıdır. Soğuk havalarda sileceklerin cama yapışmaması için, istasyonda bekleme sırasında silecekler yukarı kaldırılmalıdır. Cam temizleme suyu olarak antifriz karışımlı kullanılmalıdır.

Camda karlanma buzlanma olduğunda, camın çatlamasına sebep olacağı için sıcak su kullanılmamalı, normal çeşme suyu kullanılmalıdır.

Camların, dıştan antifrizli su ile önceden silinmesi buzlanmayı, içten sıvı sabunlu su ile silinmesi ise buğulanmayı önleyecektir.

Ambulansların temizlik yapılması ya da başka bir nedenle ıslanması durumunda donma meydana gelmemesi için; kapı kolları, ayna, farlar ve sinyal camları kurulanarak antifrizli su ile silinmelidir.

Ambulans ön panele, eldiven, vaka defteri, maske vb. camın sıcak hava almasını engelleyebilecek malzeme konmamalıdır.

Kış dönemi öncesi araç kalorifer sistemi bakım ve kontrolü yapılmalı, arıza varsa giderilmesi sağlanmalıdır.

Yağışlı, buzlu ve sisli havalarda ambulansın hızı, hava ve yol şartları ile trafik kuralları dikkate alınarak belirlenmelidir.

Ambulansta ABS fren sistemi olsa dahi takip mesafesi artırılmamalı ve kontrollü bir sürüş sağlanmalıdır.

Avadanlıkta her zaman (özellikle kış şartlarında kullanımı artan) çekme halatı, takoz ve reflektör bulundurulmasına özen gösterilmelidir.

Soğuk havalarda el freni çekildiğinde donma riski vardır. Bu nedenle soğuk havalarda el freni çekilmemelidir.

Fren hidrolik yağının azalması bir arıza belirtisidir. Fren pedalına basıldığında, fren bir noktada durduktan sonra gevşeme hissediliyorsa, bir sorun var demektir. Mutlaka kontrolü yapılmalıdır.

Motor, hidrolik yağı, kontrolleri hususunda; kış döneminde daha dikkatli olunmalıdır.

Hava filtresi ve yağ filtresi değişim ve kontrolleri hususunda; kış döneminde daha dikkatli olunmalıdır.

Aracın ön düzen, rot ve balans ayarlarının ne zaman yapıldığı kontrol edilmeli ve gerekiyorsa kış öncesi tekrar yapılması sağlanmalıdır.

Her yıl ekim ayı sonuna kadar istasyon sorumlusu tarafından ambulansın kışa yönelik bakım ve ihtiyaçları tespit edilmelidir. Başhekimlik, teknik destek ve ikmal birimine bildirilmeli, kışlık bakımla ilgili eksikler giderilmelidir.

İstasyon sorumlu sürücüsü kış dönemi ambulans bakımından sorumlu personeldir. Bakım formunun hazırlanması ve bakım yapılması sürecinin takibi ise istasyon sorumlusunun mesuliyetindedir.

Ayrıca, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Kış Dönemi Ambulans Bakım Talimatının uygulanmasından, 112 Başhekimliği ile istasyon çalışanları sorumlu tutulmaktadır.


Kaynaklar:

Sağlık Bakanlığı (2013); ‘Kış Dönemi Ambulans Bakım Talimatları’ Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 10.01.2013/99050341.


kaynak:https://habipgostak.blogspot.com/

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Ne düşünüyorsun?

larengal tüp

King Laringeal Tüp Uygulama

sample nedir

SAMPLE Nedir ? 112Acil’de Hastanın Hikayesini Alma !