içinde

ÇOK KOMİKÇOK KOMİK

Ambulans Kazaları? ;Sorun Bir Tek Sürücü mü? Ya Gereksiz Vakalar..

SerhATT Şimşek (Konya 112)
SerhATT Şimşek (Konya 112)

Ambulans Kazaları?

;Sorun Bir Tek Sürücü mü?

 – Ya Gereksiz Vakalar..

Merhaba değerli 112AcilFm okurları:
Bu köşe yazımızda son zamanlarda hatta 112 ‘nin varlığından itibaren Baş sorun olan ambulans kazalarından bahsedeceğim..


 Sizlerde bilmektesiniz ki bakanlığında son zamanlarda sürekli üzerini çizdiği ambulans kazalarında sürekli hız üzerine durulmuştur ancak asıl mesele Hız mı? 
 – Siz demi öyle düşünmektesiniz?


Ben size bir varsayım daha sunsam ne düşünürsünüz ? Her kazanın olduğu gibi ambulans kazalarında da en büyük sorun hız ancak Gerkeksiz vakaların yol açtığı kazalara ne diyeceğiz ? 7*24 hizmet veren 112 aciller bazı ücra istasyonlar belki günlük 3 5 vaka yapmakta ama merkezi istasyonlarda 20 30 vaka yapmakta hatta ben sizlere 20 30 vakadan ornek değilde ücra ilçede,bölgede bulunan gereksiz vakaların nasıl bi kazaya yol açtığını örnekleyelim; 3 5 vaka diyoruz evet ancak bir basit baş ağrısına ,regl sancısına vb hastalık tanısı ancak ambulans ihtiyacı gozetilmeyen gereksiz vakalar için ücra bölgedeki ambulans 100 200 km  hatta 300 500 km yol yapmakta hızlıda gitmediğini düşünsek bu şekilde 3 5 vaka yapan sürücünün bir vakit sonra refleksi düşer ister istemez tabi bu gerekli vakalar için de aynı sonuçlar olur ancak gereksiz vakalar arındırılmış olmuş olsaydı 3 5 değil 1 2 vaka çıkmış olacaktı o ücra görev yerinde olan sürücü ve çalışan personelin refleksleri sabah ki ilk vakaymışcasına vaka nakli sağlanıp dönüş sağlanacaktır..


Ve bu örneklem üzerine merkez 20 30 vaka yapan istasyonunda yarı yarıya vakası düşmüş ve refleksleri daha güçlü olmuş olacaktı ..


Şimdi buradan ulaşacağımız varsayım bakanlığımızın doğru yapmış olduğu hız üzerine dikkat çekmesinin yanında gereksiz vakaların da ayıklanması sağlanmalıdır..

 – Yanlış mıyım değerli okurlar?..

  Gereksiz vakalar dedim şimdi çok taşlayan olacak belki beni ancak onlar için bir kaç vaka örneğinden de Bahsetmek isterim:


  1 – KKM:24 yaşında erkek hasta konversiyon çıkış yapalım..
   -İstasyon: Anlaşıldı çıkış yapılıyor ..
   Olay yerine ulaşıldı 2 . Kata ne olur ne olmaz diyerek acil çantamız ile çıkıldı ..
   – Ekip; Hasta nerede ?
   – Hasta yakını ; yatak odasında yatağında ..
   Ev kalabalık belki 20 kişi var genç bir delikanlı 24 yaş yatağın içinde hüngür hüngür ağlamakta bir baş ucunda annesi bir baş ucunda sevgilisi öğrenciymis sakallı bir delikanlı içimden babasını kaybetti diye düşündüm ve sordum ..
    -Ekip; ne oldu kardeş neden ağlıyorsun?
    -hasta:..(cevap yok)
    -Annesi; berber bıyığını yanlış kesmiş ..
    İşte ipin koptuğu yer okurlar ne diyecegimizi şaşırdık vakanın herhangi bir psikolojik tanısı rahatsızlığı yok neymiş ? Vakanın 3 yıllık emeği olan bıyığını berber yanlış kesmiş ve bunun için ambulans talep edilmiş uzatmayacağım ve direk vaka örneğimize geçeceğim değerli okurlar mevzu Gereksiz Vakalardı demi?
    
  2- KKM; 6 aylık bebek solunum yolu enfeksiyonu çıkış yapalım..
  -Ekip; Anlaşıldı çıkış Yapıldı ..
Olay yerine ulaşıldı 4. Kata çıkış Yapıldı vaka annesi elinde bebek ile karşıladı ve sorduk?
-Ekip ne oldu neyi var bebeğin ?
-Annesi ; bebeğim yatıyordu öksürdü korktum ve sizi aradım ..
-Ekip; kaç defa öksürdü nefes alamama gibi bir durum söz konusu oldu mu?
-Annesi : Hayır sadece bir kez öksürdü ..
Sözlerin bittiği yerlerdeyiz demi dostlar daha bir çok anlatabilirim gereksiz vaka olmaz diyerek taşliyacaklar varsa da örnekler bir çok..
Benim yazılarımda ki tek amacım ekiplerimizin tırnak kadar zarar görmemesi ve bilinçli vaka yaklaşımlarının sağlanmasıdır ancak bu köşe yazımızda sadece sistemteki bizce yanlış olan bir konuya değinmek istedik umarım sizleri sıkmamış bir köşe yazısına daha imza atmışızdır..
Bu arada Afyonkarahisar ve Elazığ da olan ambulans kazalarından üzüntü ile geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim bunlar son defa olan ambulans Kazaları olması dileğimle..
Başka mesleklerde insanlar küçük kazalarda olsa birbirlerine delicesine sahip çıkarlar bizde ise;
.. Bir Varız bir yokuz …

Son olarak  ta günün anlam ve önemini yansıtarak bu köşe yazımızıda bitirmek isterim : 

” Cankurtarmanın: yaşam ile ölüm arasında ki ince çizgiden  ilerlerken, bizlerle birlikte canını bu yolda koyan ekip arkadaşlarımız, değerli sürücülerimizin “Dünya Şöförler Günü”nü kutlarım ” 

( 30.11.2018 Dünya Şöförler Günü )

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Ne düşünüyorsun?

serhatt (1)

” Benim Vergimle Maaş Alıyorsun” Diyorlar..Düşündüm: Ben Kendi İşimin Patronuyum O zaman ..

112acilfm-rahat-ol-turkiyem-serhatt

Yardımcı Sağlık Personelinin Hak Ettiği Verilmeli