içinde

Almanya’nın Yılın Doktoru TÜRK DOKTOR Dr. Dilek Gürsoy !

Almanya’nın en tanınmış kalp cerrahlarından biri. 2012 yılında Avrupa’da ilk yapay kalp naklini gerçekleştiren kadın cerrah olarak tarihe geçti. 2019 yılında ‘German Medical Awards’ ödülünü alarak yılın doktoru seçildi ve birçok ödüle layık görüldü. Geçtiğimiz hafta Twitter hesabından paylaştığı muayenehanesinde dantel örerken çekilen fotoğrafı en az tıp alanındaki başarısı kadar konuşuldu.

 Dr. Dilek Gürsoy, sosyal medyadaki “Dantel de yaparız baypas da, yeter ki kadın istesin” paylaşımının hikâyesini Hürriyet’e anlattı. Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaleti Başbakanı Hendrik Wüst’ün ev sahipliğinde göçün 60. yılı nedeniyle yapılan toplantıya katılan Dr. Dilek Gürsoy, “Annem danteliyle muayenehaneme ziyaretime geldi. Ben de anneme ‘Zaten küçükken de bunu yapıyordum, ver de ben de biraz yapayım’ dedim.

Annem de o zaman ‘Kızım bunu da anlatsana millete’ dedi. Ben de fotoğraf çekip gönderdim” derken, paylaşımına bu kadar ilgi olacağını tahmin etmediğini söyledi. 

Dr. Dilek Gürsoy, “Bunlar bizim örf ve adetlerimiz. Bir Karadeniz kızı olarak biz bunları zaten yaparız. Ben de örf ve adetlerimizin önemli olduğunu, onları da unutmamak gerektiğini göstermek istedim. Biz öyle doğduk, öyle büyüdük.

 Yani biz evet güzel işler yapıyoruz kalp cerrahıyız ama bu işleri de biliyoruz. Sadece dantel değil, su böreği de yapıyorum” şeklinde açıklama yaptı. Küçük yaşta babasını kaybeden Dr. Dilek Gürsoy, annesinin tek başına 40 yılı aşkın bir süre çalışarak çocuklarını yetiştirmesine hayran olduğunu belirtirken, ailesine çok önem verdiğini ifade etti.

 Dr. Gürsoy, “Ailemle vakit geçirmeyi çok seviyorum, annemle çok vakit geçiriyorum, annem nasıl yaşamış, neler yapmış onları dinliyorum ve diyorum ki bazen, bugün bizim şartlarımız çok iyi, bunun kıymetini bilmek lazım” dedi. 

MERKEL’İN DAVETLİSİ OLMUŞTU

Dr. Dilek Gürsoy geçen yıl Almanya’da göçün 60. yılı törenlerinde eski Başbakan Angela Merkel’in davetlisi olmuştu.

Sosyal Medyada Bizi Destekler Misiniz?

YOUTUBE     Kanalımız için     TIKLA
FACEBOOK   Sayfamız için      TIKLA
TWİTTER     Sayfamız için      TIKLA
İNSTAGRAM Sayfamız için      TIKLA
TELEGRAM   Kanalımız için      TIKLA
TikTok        Sayfamız için       TIKLA
ANDROİD    Uygulamamız için TIKLA

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Beyaz Koda Karşı Kick Boks !

kimyasal

Kimyasal Savaş Tehtitleri, Sağlık Personeli Kimyasal Savaş Travmalarında İlk ve Acil yardım