içinde

ÇOK KOMİKÇOK KOMİK

ALMANYA’DA NEDEN YABANCI DOKTOR SIKINTISI VAR?

almanya hemşire
almanya hemşire
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Uluslararası sağlık kuruluşları sağlık personeli (sağlıkçılar) sıkıntısının tüm dünyada arttığını ve yakında profesyonel tıp hizmetine erişimin birçok ülkede lüks haline gelebileceği konusunda uyarıyor. Bu durum özellikle Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiye ettiği bin kişi başına bir doktor oranının yakalanamadığı fakir ülkelerde ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Almanya hükümetinin verilerine göre, bin kişi başına 4,53 hekimin bulunduğu ve Avrupa’daki 1,82 milyon doktorun yüzde 30’unun çalıştığı Almanya’da şu anda yeterli sayıda doktor bulunuyor, ancak bu sayı hızla azalıyor.

Yaşlanan ve bu sebeple tıbbi müdahaleye daha fazla ihtiyaç duyacak nüfusuyla Almanya’nın, tıpkı diğer Avrupa Birliği ülkeleri gibi yakın zamanda sağlık personeli (sağlıkçılar) sıkıntısıyla karşı karşıya kalacağı tahmin ediliyor.

Emekli olan doktorların yerine yeterli sayıda yeni doktor yetişmiyor. Bu da özellikle kamu sektöründeki sağlık çalışanlarının üzerinde ek bir yük oluşturuyor.

2023 yılı itibarıyla Almanya’da çalışan doktorların yüzde 41’i, uzmanların ise yüzde 28’i 60 yaşın üzerindeydi. Önümüzdeki üç yıl içinde, büyük ölçüde emeklilik nedeniyle tahminen 5 bin ila 8 bin doktor muayenehanesinin kapanması bekleniyor.

Emekli olan doktorların yerine yeterli sayıda mezun bulunmadığından, sağlık sisteminin şu andaki standartta işlemeye devam etmesi için kısa vadeli tek çözüm yurt dışından doktor alımı olarak öne çıkıyor.

ALMANYA’DA YABANCI DOKTORLAR HANGİ KOŞULLARDA ÇALIŞIYOR?

Almanya’da 18 yılı aşkın süredir çalışan Dr. Fabri Beqa, “Almanya’da, burada doğmamış olanlar da dahil olmak üzere tüm tıp uzmanlarına güveniliyor ve değer veriliyor” ifadelerini kullanıyor. DW’ye konuşan Beqa, kendi deneyimlerine göre yabancı doktorların başka bir ülkenin sağlık sisteminde çalışmanın zorluklarını öğrenmeye ve bunlarla baş etmeye istekli insanlar olduğunu söylüyor.

“Almanya’nın sağlık altyapısı, kendi ülkem olan Kosova da dahil olmak üzere diğer birçok ülkeden önemli ölçüde daha iyi finanse ediliyor” diyen Beqa bunun bir tıp uzmanı için daha gelişmiş aletlerle çalışmak ve mesleki olarak kendini geliştirebilmek anlamına geldiğini belirtiyor.

“Yabancı doktorların genellikle acil servislerde veya iş yükünün nispeten daha yüksek olduğu hastane merkezli görevlerde” çalışmak zorunda kaldıklarını belirten Beqa buna rağmen Almanya’da iş-hayat dengesinin iyi olması sebebiyle buna değdiğini söylüyor: “Yeterince kazanıyorsunuz ve hayattan keyif almak için yeterli zaman var.”

Beqa, Almanya’da yapısal anlamda bir desteğin olmaması yüzünden yabancı bir doktorun kariyer gelişiminde Alman bir doktorla kıyasla daha fazla çaba göstermesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Örneğin, yabancı hekimlerin kendi kliniklerini veya muayenehanelerini açmaları, Alman yasalarındaki uygulamadan dolayı Almanya’daki meslektaşlarına göre çok daha uzun sürüyor.

“Almanya yalnızca temel tıp eğitimini tanıyor, dolayısıyla bir uzman Almanya’da çalışmak istiyorsa yeniden uzmanlık eğitiminden geçmesi gerekiyor” diyen Beqa, bunun yıllar süren yeni bir eğitim gerektirdiğini vurguluyor.

YABANCI DOKTORLAR İÇİN DİL BİR ENGEL OLUŞTURUYOR MU?

Yabancı doktorların yaşadığı dil sorunlarına dikkat çeken Rhineland-Pfalz Eyalet Tabipler Birliği Genel Müdürü Hoffart, bazı hastalardan yabancı doktorları anlayamadıklarına dair şikayetler geldiğini söylüyor.

“Hastalardan ‘Doktorların düzgün Almanca konuştuğu bir hastane önerebilir misiniz?’ sorusunu soran başvurular alıyorum” diyen Hoffman yabancı doktorların dil becerisine yönelik eleştirilerin haklı olabileceğini belirtiyor. Yabancı doktorların girdiği dil testlerinin standart Almanca’ya odaklandığını ifade eden Hoffman bunun yerel lehçeleri ve aksanları anlamalarına yardımcı olmadığını vurguluyor.

Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi tarafından 2016 yılında yapılan bir araştırma, birçok göçmen doktorun Almanca dil sorunlarının yanı sıra Almanya’daki kültür ve sağlık sistemine ilişkin bilgi eksikliğiyle mücadele ettiğini ortaya koydu.

Basel Üniversitesi’nin 2022’de yayınladığı ve Almanya’daki iki büyük üniversite hastanesini kapsayan bir başka çalışma ise hemşireler ve doktorlar da dahil olmak üzere birçok göçmen sağlık çalışanının dil, milliyet, ırk ve etnik kökene bağlı ayrımcılığa maruz kaldığını gösterdi.

Dr. Beqa ise doktorların uyum sorunu yaşamadığını ve Almanca öğrenmekte zorlanmadığını gözlemlediğini ifade ediyor. “Benim deneyimlerine göre doktorların çoğu dili çabuk öğreniyor” diyen Beqa, “Ayrıca, siz Almancayı çok iyi konuşsanız bile, konuşamayan hastalar her zaman oluyor ve dolasıyla dil sadece doktorlar için bir engel değil” sözleriyle gözlemlerini aktarıyor.

Hoffart, Almanya’daki deneyimli doktorların yurtdışından gelen yeni gelen meslektaşlarıyla daha fazla ilgilenmeleri ve onlara Alman sisteminin özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi vermelerinin iletişim sorunlarını çözebileceğini söylüyor. Hoffman yabancı doktorlara da ek olarak dil ve iletişim kursları alma tavsiyesinde bulunuyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Dr. Göktürk Fındık

Bilimsel Tıp Dergisi BMC Surgery’da Türk Doktor Dr. Göktürk Fındık!

Nevşehir Devlet Hastanesi

Nevşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Doktor Mehmet Mustafa Çetin Oldu !