içinde

Almanya Hemşire,Hasta Bakıcı ve Doktor alımları yapacak ! Vatandaşlığı Kolaylaştıracak..

Almanya İşçi Alımı

almanya hemşire
almanya hemşire

Almanya hükümeti işçi alımını kolaylaştıracak. Aynı zamanda da Almanya vatandaşı olmak kolaylaşacak.

Almanya’ya sağlık personeli olarak gitmek istiyorsanız bu haberimizi okuyunuz: 2023 Yılı Almanya Hemşire Maaşları Ne kadar ?

Almanya hükümeti iş gücü açığını kapatmak için bu yıl içerisinde Balkan ülkeleri ve Türkiye başta olmak üzere çok sayıda ülkeden işçi alımı başlatacak.

Halktv.com.tr’nin edindiği bilgilere göre; Almanya’nın iş gücü açığını kapatmak için işçi alımı yapmayı planladığı sektörlerde belli oldu.

Hizmet sektörü

  • Hemşire ve hasta bakıcılar
  • Doktorlar
  • Mühendisler
  • Aşçılar
  • Garsonlar

Almanya’nın en büyük iş gücü açığının hizmet sektöründe olduğu biliniyor.

ALMANYA VATANDAŞI OLMAK KOLAYLAŞIYOR

Diğer yandan Almanya vatandaşı olmakta kolaylaşacak. Almanya bu kapsamda yeni bir düzenlemeyi hayata geçiriyor.

Bir süredir yabancıların vatandaşlığa geçişini kolaylaştırmak için çalışma yürüten Alman hükümeti, yasa taslağını hazırladı. İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı tasarı görüş almak için ilgili bakanlıklara gönderildi.

DW Türkçe’nin haberine göre Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’nin (FDP) oluşturduğu hükümetin koalisyon sözleşmesinde vatandaşlık yasasında reform yapılması öngörülmüştü.

Alman haber ajansı dpa’nın haberine göre, planlanan yasal değişiklikle birlikte, Alman vatandaşlığına geçmek isteyen yabancılar, sahip oldukları vatandaşlığı bırakmak zorunda kalmayacak. Böylelikle, Alman vatandaşlığına geçmek isteyen göçmen kökenlilerin çifte vatandaş olabilmesinin önü açılıyor.

Bunun yanı sıra, Alman vatandaşlığına geçiş için gereken Almanca bilme şartının esnetilmesi öngörülüyor. Tasarıya göre, vatandaşlığa geçmek isteyenlerin Almanca bildiğini kanıtlaması kolaylaştırılacak ve 67 yaş üzerindekiler için vatandaşlık testi kaldırılacak.

İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı tasarı ile yasal olarak Almanya’da beş yıldır yaşayan yabancılara vatandaşlığa geçiş hakkı tanınması öngörülüyor. Hâlen geçerli olan yasal düzenlemede, Almanya’da sekiz yıldır yasal olarak yaşayan ve süresiz oturma izni olan yabancılara vatandaşlığa geçiş hakkı tanınıyordu. Öğrenim sırasında veya meslekte sıra dışı başarılar göstermek, gönüllü sosyal faaliyetlerde bulunmak veya Almanca’yı çok iyi bilmek gibi uyum konusunda özel çabaları olanlar içinse bu sürenin üç yıl olması planlanıyor.

Yeni yasal düzenleme ile yabancıların Almanya’da doğan çocuklarının, Alman vatandaşlığı ve ailesinin geldiği ülkenin vatandaşlığı arasında tercih yapmasını zorunlu kılan “opsiyon modeli”nin de kaldırılması öngörülüyor. Hâlen uygulamada olan opsiyon modeline göre, yabancıların çocuklarına çifte vatandaşlık hakkı tanınıyor, ancak 23 yaşının sonuna kadar gençlerin iki vatandaşlıktan birini tercih etmesi gerekiyordu.

Yabancıların çocuklarının Alman vatandaşlığı alabilmesi için ebeveynlerden birinin Almanya’da yaşaması gereken sürenin de sekiz yıldan beş yıla indirilmesi planlanıyor.

İçişleri Bakanlığının hazırladığı tasarıya göre, 2019 yılından beri vatandaşlığa geçiş şartları arasında yer alan

“Alman yaşam tarzının benimsenmesi” ile ilgili maddenin yasadan çıkarılması öngörülüyor. Bu maddenin yasadan çıkarılacak olmasına rağmen, “aynı anda birden fazla eş ile evli olanlara veya anayasada öngörülen kadın ve erkek arasındaki eşitliği kabul etmediğini davranışları ile gösterenlere”

vatandaşlık hakkı tanınmaması gibi uygulamalar kanundaki yerini koruyacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Ne düşünüyorsun?

bayan sürücü paramedk

Paramedik Sürekli İşçiler Kadro İstiyor ! Kpss ile Girdik Kpss’siz girenler Kadroda !

para zam

Sağlık Personeli 1.Basamak ve 112 çalışanlarının teşvikleri yatmaya Başladı !