içinde

Acil Yardımda Yardımcınız Olabilecek 15 Kısa Bilgi !

acil ayrdım
acil ayrdım
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Geçmeyen hıçkırık tedavilerinde kullanıla largactil epilepsi hastalarına nöbet riskini arttırması nedeniyle dolayı verilmez..

YouTube video

Hipovolemiye bağlı hipotansiyon gelişen hastalarda dopamin-steradin başlanmadan önce sıvı yüklenmesi yapılmalıdır sıvı yüklenmesi yapılmadan başlanan destek mayi sadece taşikardiye sebep olur..

Yeni doğan bebeklerde göbek kordonunun klemplenmesi ve kesilmesi esnasında canı acımaz Çünkü göbek kordonunda sinir doku yoktur 

Koah olgularında yüksek konsantrasyonda kontrolsüz oksijen verilmesi hastayı solunum asidozu na sokabileceğin den dolayı dikkatli olunmalıdır 

Bel ağrısında ağrı bacağın arkasından dizin altlarına doğru yayılım gösteriyorsa siyatik sinir irritasyonuna işaret eder ..

Traneksamik asit transamin fibrin yıkımını engelleyerek kanama kontrolü sağlar etki başlangıcı 5 15 dakika olup etki süresi 3 saattir fakat yeni pıhtıy oluşmasına katkı sağlamaz 

Adrenalin tutkal koklayıcılarında meydana gelebilecek sinüs bradikardisi durumlarında kontrendikedir ..Nedenine Gelecek olursak Uçucu madde koklarken yoğun vagal manevra nedeniyle bradikardiye girse de hasta sekonder Etki olarak aldığı Uçucu madde svt veya vt’ye girmesine neden olacaktır ..

Iğne krikotirotomi Kısa vadeli de fakat Hayat kurtarıcı bir uygulamadır oksijenizasyon sağlar fakat karbondioksit atılımı yeterli olmadığından maksimum 45 dakika kullanılmalıdır 1 saat içerisinde kalıcı yöntemler planlanmalıdır ..

Hipotermi vücut metabolizmasını yavaşlatır oksijen tüketimini azaltır fakat hipoterminin en önemli dezavantajı kanın akışkanlığını azaltır ve viskoziteyi arttırır ..

Uçakta gerçekleşen kardiyopulmoner arrestlerde göğüs basıları hastanın yanında durarak iki koltuğun arasından straddle kpr ya da kafa üstünden over the head kpr yapılabilir 

Kanama durdurucu ajan Transamin Gibi ilaçların bulunmadığı durumlarda steril spanç üzerine dökülecek adrenalin vazokonstrüksiyon etkisi ile kılcal damarları büzerek kanama durdurucu Ajan görevi de yapar..

 Yetişkinlerde yüksek dozlarda oksijen tedavisinin uygulanması kornea hasarına yol açabileceğinden %100 oksijen kesinlikle 4 saatten daha Uzun bir sürede verilmemelidir

Monitörde izlenenl ritim ventriküler taşikardi ise mutlaka nabız kontrolü yapılmalı ve defibrilasyondan önce nabızsız ventriküler taşikard olduğundan emin olunmalıdır ..

Serebrovasküler hastalıklar tablolarında tansiyon 220/120 kadar yükselmedikçe hipertansiyon tedavisi yapılmaz..

Hipotermi olgularında karaciğer laktatı metabolize edemediğinden Ringer Laktat verilmez 

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

KPSS TERCİH SIRALAMASI NASIL OLMALI ? 40 BİN SAĞLIK PERSONEL ALIMI KPSS TERCİH FİKRİ MUHABET-İ VAKA4

30 BİN SAĞLIK PERSONEL ALIMI 10 BİN İŞÇİ İŞKUR ALIMI SON DURUM MİLLETVEKİLLERİNİN AÇIKLAMALARI