içinde

112 Acil’de Motosiklet Ambulans Motorize 112 Ne Zaman Başladı?

112acilfm-rahat-ol-turkiyem-serhatt
112acilfm-rahat-ol-turkiyem-serhatt
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Bununla ilgili araştırma yapmaya başladığımda pek fazla kaynak bulamadım. Sonrasında bir makaleye rastladım ve inceledim.

Makalede; 2008 yılında Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde, motosiklet ambulans hizmetinin başladığı ifade edilmektedir.

Ancak durum böyle değil!

Zira ülkemizde motosiklet ambulans eğitimini alan ilk 20 kişiden biri de bendim. Biz eğitimi 2009 yılında aldık.

Üstelik 2008 yılında Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü adında bir genel müdürlük yoktu. Genel Müdürlük 2011 yılında kuruldu. Motosiklet ambulans eğitimi de 2009 yılında Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde başladı.

Gelin bu konuyu bir açıklığa kavuşturalım:

2008 yılında Sağlık Bakanlığı motorize ambulans hizmetlerini sunmak için çalışmalara başlamıştır.

İllerin birçoğuna motosiklet ambulans dağıtımı yapılmış, faaliyete geçirilmesi planlanmıştır. 2009 yılında Sağlık Bakanlığı-Honda işbirliğinde Ankara’da düzenlenen eğitim ile Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen bir grup 112 çalışanına ilk defa motosiklet ambulans sürüş eğitimi verilmiştir.

2009 yılında Honda eğitim merkezinde düzenlenen motosiklet güvenli sürüş eğitimi sonrasında, katılımcılara sertifika verilmiş ve 112’lerde motorize ambulans ekipleri dönemi başlamıştır.

Motorize ambulanslar, trafiğin yoğun olduğu yerlerde, trafiğe kapalı yollarda, kara ambulansının giremeyeceği dar sokaklarda, park, bahçe ve mesire alanları gibi ambulansın giremeyeceği yerlerde çalıştırılmaktadır.

Motosiklet ambulanslar genellikle açık alanlarda meydana gelen acil durumlarda, motosiklet ile hastanın yanına kadar ulaşılabilecek vakalarda tercih edilmektedir.

Türkiye’de 112 ASH Tarihi isimli kitap çalışmam kapsamında, ülkemizdeki Acil Sağlık Hizmetlerinin güncel hali ve Bakanlığın bu alandaki gelecek planlamaları hakkında bilgi almak maksadıyla 22 Haziran 2021 tarihinde Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Semih KORKUT ile bir röportaj yapılmıştır.

Yaptığımız röportajda, motosiklet ambulans konusu da gündeme gelmiştir.

Türkiye 112 ASH bünyesinde motorize ambulanslar birçok ilde olmakla birlikte, günümüzde bu hizmetin gerekliliğine 112 il yönetiminin karar vermesi yönünde bir uygulama hakimdir.

Genel Müdürlüğün, motorize ekiplerin yaygınlaştırılması yönünde talep eden illere desteklerin sürdürüldüğü ancak tüm illerde kullanılması konusunda zorunluluk olmadığı, illerin kendi yetenekleri doğrultusunda karar vermesi yönünde bir irade ortaya koyulduğu anlaşılmaktadır.

Motorize ekiplerin yaygın olarak kullanılmamasının nedenleri arasında; eğitimli ve ehliyetli personel sayısının yetersizliği, motorize ambulansı kullanacak personel açısından kaza riski, Bakanlık düzeyinde bu konuda şartların belirlenmemesi, bu hizmetin bir gönül işi olarak değerlendirilmesi gibi nedenler sayılabilir.

Bu hizmetle ilgili bir mevzuata yer verilmemesi ve ayrıca bazı il yöneticilerinin motosiklet ambulansı gereksiz görmesi gibi farklı nedenlerin de etkili olduğu düşünülmektedir.

Not: Daha fazla bilgi için 112 Tarihi alanında ilk kapsamlı kitap olan Türkiye’de 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin Tarihi isimli kitabı okuyabilirsiniz.

Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü. Motosiklet Ambulans. ASH Genel Müdürlüğü İnternet Sitesi. [Çevrimiçi] 24 02 2021. [Alıntı Tarihi: 01 12 2021.] https://acilafet.saglik.gov.tr/TR-53059/motosiklet-ambulans.html.

Gostak, Habip. Türkiye’de 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin Tarihi Kitabı [e-kitap] Google Play Kitaplar, Temmuz 2022. Erişim Linki: https://play.google.com/store/books/details/Habip_GOSTAK_T%C3%BCrkiye_de_112_Acil_Sa%C4%9Fl%C4%B1k_Hizmetleri?id=php2EAAAQBAJ

Korkut, Semih ve Gostak, Habip. Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü ile Röportaj. [röp.] Habip GOSTAK. Sağlık Bakanlığı ASH Genel Müdürlüğü. Ankara, 22 Haziran 2021.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

112acilfm

Acil Sağlık Hizmetleri Teşkilatlanması Tarihçesi

2022 paramedik taban puanları kpss,paramedik taban puanları 2022 4 yıllık,2022 paramedik taban puanları devlet üniversiteleri,2 yıllık paramedik taban puanları 2021,2021 tyt paramedik taban puanları,

Paramedik Kimdir ?