HABER AKIŞI

Yardımcı Sağlık Personelinin Hak Ettiği Verilmeli

 Tarih: 28-02-2019 19:35:00  -   Güncelleme: 28-02-2019 20:47:07
Merhaba değerli 112acilfm okurları yardımcı sağlık personelinin sorunlarını defalarca bu platformdan dile getiriyoruz ancak cozumler genelde kısacık siyasi vaadler ile askıda kalmakta temennimiz ise inşallah çözümlere ulaşması bunun için de hemen hemen her gün sağlık personelinin sesini buradan belki bir devlet büyüğümüz görürde bizlere kulak verir düşüncesiyle yazılarımızı okumanızı ve paylaşmanızı sizlerden rica etmekteyiz ...
Merhaba değerli 112acilfm okurları
 Yardımcı sağlık personellerinin sorunlarını defalarca bu platformdan dile getiriyoruz ancak cozumler genelde kısacık siyasi vaadler ile askıda kalmakta temennimiz ise inşallah çözümlere ulaşması bunun için de hemen hemen her gün sağlık personelinin sesini buradan belki bir devlet büyüğümüz görürde bizlere kulak verir düşüncesiyle yazılarımızı okumanızı ve paylaşmanızı sizlerden rica etmekteyiz ...
 
  Bu yazımızda yardımcı sağlık personeline ne yazikki verilmesi gereken ancak verilmeyen  maddi ve manevi değerlerden  bahsedeceğiz.
  Yardımcı sağlık personelleri; Hemşireler,anestezi teknikerleri ve teknisyenleri ,röntgen ve labaratuvar teknikerler teknisyenleri,hastane öncesi acil sağlık hizmeti sağlayıcıları Acil tıp teknisyenleri,Paramedik Vb yardımcı sağlık personelleri verilen sağlık i görevleri yapmakla yükümlü kişilerdir..
 
 Bu kişiler gerek 24 saat gerek 8-5 mesai çalışan kişilerdir ancak memur zihniyetiyle çalışan değil çoğu zaman tatilleri,bayramlar, hatta cenazelerine bile zar zor izin alarak gidebilen insanlardır gidemeyenleri söylemiyoruz bile .. bu kişiler çoğunlukla çok zor şartlarda çalışmaktadırlar örnek verecek olursak sizlere bu kişiler nasıl ağır şartlarda çalıştıklarına ve bunun üzerine mobbing gördüklerine dair bizlere iletilen konulardan bir kaç örnekler sunmak isterim:
 
 1. Kemoterapi Üniteleri 
 Bir yakınımın rahatsızlığı nedeniyle sürekli kemoterapi hizmeti sunan bir kuruma gitmek durumundayim yakınımdan ziyade sağlık personeli olduğum için ve kuruculuğunu ve editörlüğünü yaptığım bu platform için gözlem yapmayı meslek edindim sayılır ,ilk olarak yardımcı sağlık personeli sekreterler den basliyalim girişte 2 sekreter bizi karşılamakta koridorda yaklaşık 50 kişi mevcut normal durumda sekreter gelen hastanın girişini yapar ve doktora yönlendirir ama burada öyle bir durum yok gelen hasta önce giriş yapılıyor sonra dosya numarasını söylüyor dosyası kendisine veriliyor sonra kan tahlili hemşireler tarafından alınıp koridorda sonucun çıkmasını beklemekte çıkan her hastayı ayrı ayrı sesli olarak sekreterler dile getirmekte bölüm o kadar yoğun ki ama yoğunluğa rağmen çalışan personel bire bir hasta ve yakınlarına ellerinden gelen ilgiyi göstermekte normalde 1 hastaya 1 hizmet sunulurken sekreterler yaklaşık 5 kalem hizmet sunmakta...
  Sonra hastalar önce ogrenci olan doktora yani intorn e muayene oluyor sonra asıl olan doktor gelip muayene yapıp durumunu Order etmekte sonra sıra diğer yardımcı sağlık personeli hemşireler e geçmekte order yapılıp raporu yazılan hasta hemşirenin yanına geliyor bir hemşire sadece damar yolları ile ilgileniyor sonra diğer hemşire hastanin yaklaşık 5 kalem olan ağır doz ilaçlarını hazırlayıp ,takip müşahade  altına alınmakta bu yazıyı kaleme aldığım an itibariyle bu müşahede de yaklaşık 30 hasta bulunmakta ve serumları damla ayar aletlerine bağlayıp tek tek her alarm ötüşünde bir yandan başka hastanın ilaçlarını hazırlamaya çalışırken bir yandan da o hastaların ilaçlarının girişlerini aletlerini kontrol ediyor bu hemşireye yardımcı 1 hemşire daha bulunmakta ancak bazı hastalarda alerjen durum olunca bir kişi onla uğraşmak durumunda kalmakta ve bu kişiler bir dk oturmamakta peki şimdi gelelim temel konumuza yaklaşık yarım saat muayene Edip gerekli tedaviyi yazan kişinin yoksa sabahtan akşama mesaisini doldurana kadar hizmette kusur etmeyen emekçi yardımcı sağlık personelimi daha değerli ???
 
  2. 112AcilSaglik Hizmetleri İstasyonu
   Bir çok 112acil hizmeti veren kurumda çalıştım şahit olduğum değer verilmeyen çok şey gördüm ancak bazı gördüklerimiz ve duyduklarımız bu kadar da alt olarak yardımcı sağlık personelini görmemek gerektiğini düşünmekteyim 
   Bu örneğimiz de merkezde görev yapan en az 12 ila 15 vakası olan en çok 20 vakası olan bir istasyondan bahsedeceğim ,
   İstasyon standartlarında yani verim alabilmek için bir 112 acil sağlık hizmeti veren istasyondan ambulansının garajı tenteli kısmı ,istasyonun 1. Kat yani giriş katta bulunması,her bir personele bir dinlenme odası,bir mutfak ve bayan bay lavobaların olması,personelin hizmeti sağlayacağı uygun teknolojik aletlerin ve ekipmanların vb. Şartların bulunmasi gerekli..
   Bu örnekteki istasyonda ise insanlar 7*24 hizmet vermekte bunun üzerine istasyonları 2. Katta yaklaşık 30 basamak merdiven bulunmakta devam etmeden önce neden giriş kat önemli neden 2. Kat personele sorun olur?
   Ambulans hizmetinde vaka veriliş ve ambulans ile vakaya yönleniş sırasında 90 sn şartı vardır hem personel hemde vakanın güvenliği için ancak 2 . Kat ve merdiven olması olası hızlı çıkış sırasında personelin düşmesi olası bir iş kazasına belki de can kaybına sebep olacaktır...
   Devam edecek olursak istasyonun ısınması UFO ve klimalar ile sağlanmaktadır, aniden istasyonundan çıkmak durumunda olan bu yardımcı sağlık personelleri UFO ve klimalar isinilan istasyonda kış şartlarında ısınmak na mümkünken birde her çıkışlarında kapatmak zorundalar çünkü olası bir yangın durumun da istasyona gelecek zarar bu personelden sorulacaktır ! Ne kadar acı peki olası bir dinleme sırasında yangın çıkarsa ne olacak yada sobayla isinilan istasyonda zehirlenme olasılığı olmadı mı ?Maalesef Oldu bu şekilde şehit verdiğimiz oldu maalesef şehit de denilmedi!!!
   İstasyon temizliği personel tarafından yapılmakta ve minimum 11 vaka yapan bu istasyon yaklaşık bir vakanin 1 saat sürdüğünü ve mazot alımı malzeme alımı olası bir arza durumuda düşünüldüğünde yaklaşık 15 ila 20 saat aralıksız hizmet vermekte peki temizlik ne oldu? 20 saat de 4 saat tek temizlik mi yapsın yapmalı mı?
   Evet bu yazdıklarımın hepsini sesini bile çıkarmadan yapan yardımcı sağlık personelleri var e peki şimdi kim değerli oturduğu yerden emir veren el mi verilen emiri yerine getirirken bir çok ödün veren yardımcı sağlık personelleri mi daha bir çok sayarım bu şekilde sorunları ancak biz sistemden şikayetçi değiliz devletimiz dahada yük verse onuda yaparız ancak manevi olarak değer verilmek sadece hemşireler gününde ,ATT ve Paramedik ve yardımcı sağlık personelleri in ayrı ayrı günlerinde he birde seçimlerde el üstündeyiz diğer zamanlarda neden bu hasta sizi şikayet etti gibi vb durumlar ile mobing benzeri davranışlar yapılmakta..Maddiyattanda bahsedeyim yardımcı sağlık personeli sağlık camiasında en az ücret alan gruplardır yardımcı sağlık personelinin içine hizmetli personelleride koymaktayim askeri ücrete her sıkıntıyı çeken hizmetlilere onlarda bir çok risk altındalar ama alınan ücret sağlıklarına tehdit edilmesine değmeyi  geçelim evde karınlarını zar zor doyurmaktalar..
   Maalesef ülkemizde az okuyana çok iş az para az değer çok okuyana çok az iş çok para çok değer ve el üstünde bir hizmet..
   Yanlış anlaşılmasın görev yapan  doktorlarimiza,uzmanlarimiza lafım yok onlar her baktığı hastanın yakınından şiddet görmemek için bin türlü hâl almaktadır bu yazimizda bir meslek çatışması amaçlı değil sadece yardımcı sağlık personeline yapılan emeğinin kıymet değer bilmesi amaçlıdır ..
 
   Yardımcı sağlık personellerinin bir gün değil her gün akla gelebilecek manevi ve maddi değeri gösterecek davranışlar gösterilmeli ve kanunlar ile desteklenmelidir...
 
   Değerli okurlar sabırla okuduğunuz ve anladığınız için  teşekkürler lütfen paylaşalım ve belki büyüklerimiz görür bizleri anlar ve sizlerin hakkettiği  değeri görmenize  bir sebep olur bu yazı...
   Saygılar
   SerhATT Şimşek 

Sağlık Personeli İçin AÇILAN Youtube Kanalına ulaşmak için Tıkla

Sağlık personeline ait tüm video içerik ve haberleri paylaşan bu kanal bu günlerde 112acil ambulans vakaları oynatma listesi yaptı ve vol serisi olarak dizi tarzında bir video içeriği sunmakta..

İLK FRAGMAN SONRASI VOL1,VOL1.1 VE VOL2 ŞUAN YAYINLANDI..

İŞTE VOL2

Sizlerde Abone olarak ve paylaşarak Destek Olabilirsiniz..

Medyada bizi Destekler misiniz?

Sayfalarımızı Beğenmek ve Takip Etmek İçin Bağlantılara Tıklayınız..

112AcilFM Facebook Sayfası

Sondakika112 Facebook Sayfası

İnstagramda Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm İnstagram Sayfası

Twetter de Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm Twetter Sayfası

Youtube de Kanalımıza Abone Olur musunuz?

112AcilFm Youtube Kanalı

  Editör: SerhATT Şimşek   Bu haber 1713 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK Personeli HABERLERİ
  FLASH HABERLERİ
Çocuklarım aç diyen Roman kadına Geber Diyen Yetkiliye Bakın Ne Oldu ? Çocuklarım aç diyen Roman kadına Geber Diyen Yetkiliye Bakın Ne Oldu ? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, "Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalı..
ORDU'DA DOMUZ GRİBİNDEN ÖLÜM ORDU'DA DOMUZ GRİBİNDEN ÖLÜM Ordu'da 1 kişi domuz gribinden hayatını kaybetti.
Devlet Hastanesi tuvaletinde bebek cesedi bulundu ! Devlet Hastanesi tuvaletinde bebek cesedi bulundu ! İzmir'in Torbalı ilçesinde Devlet Hastanesi'nin kadınlar tuvaletinde yeni doğmuş..
Torbalı DOKTOR Katilinden Şok İstek! Torbalı DOKTOR Katilinden Şok İstek! İzmir Torbalıİlçe Sağlık Müdürü Mehmet Fuat Park ile Torbalı Devlet Hastanesi Do..
  Sağlık Bakanlığı HABERLERİ
3 Aylık İstifa Yasağı Kaldırıldı! 3 Aylık İstifa Yasağı Kaldırıldı! Sağlık Bakanlığı yayınladığı son yazıyla Bakanlık ve özel sağlık ile üniversite ..
Güncel 2020 Sağlık Bakanlığı Aşılama Takvimi Güncel 2020 Sağlık Bakanlığı Aşılama Takvimi Sağlık Bakanlığı tarafından 81 il sağlık müdürlüğüne gönderilen yazıyla, aşılama..
Eski Sağlık Bakanı Karantinada ! Eski Sağlık Bakanı Karantinada ! Eski Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın, Tokat'ın Erbaa ilçesinde karantinaya alına..
  Ambulans Kazası HABERLERİ
AMBULANS KAZA YAPTI ! AMBULANS KAZA YAPTI ! Diyarbakır'da Corona virüs vakası taşıyan ambulans ELAZIĞ DİYARBAKIR KARAYOLUNDA..
Ambulans Kazası 1 Yaralı ! Ambulans Kazası 1 Yaralı ! Zonguldak’ta otomobil ile ambulans kafa kafaya çarpıştı. Kazada otomobil sürücüs..
Ambulans Kaza Yaptı ! 3 Sağlık Personeli Yaralandı Ambulans Kaza Yaptı ! 3 Sağlık Personeli Yaralandı Bahçelievler’de hasta almaya giden ambulans, trafik ışıklarına çarparak kaza yap..
Ambulans Dereye Düştü ! Ambulans Dereye Düştü ! Ordu’da 112 Acil Servis Ambulansı dereye uçtu. Edinilen bilgiye göre kaza Korgan..
  KPSS HABERLERİ
ÖSYM 3 bin sağlık personeli ataması için tercih işlemlerini başlattı ÖSYM 3 bin sağlık personeli ataması için tercih işlemlerini başlattı ÖSYM, Sağlık Bakanlığınca İstanbul'daki sağlık tesislerinde istihdam edilmek üze..
KPSS 2020/4 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı KPSS 2020/4 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı KPSS-2020/4 Sağlık Bakanlığının Sözleşmeli Pozisyonlarına Yerleştirme Sonuçları ..
Sözleşmeli Olarak Çalışan Personel KPSS Tercihlerinde Bulunabilir Mi? Sözleşmeli Olarak Çalışan Personel KPSS Tercihlerinde Bulunabilir Mi? Sözleşmeli Olarak Çalışan Personellerin merakı üzerine KPSS 2020/4 Tercihlerind..
KPSS 2019/7 Tercihleri Şikayet edildi KPSS 2019/7 Tercihleri Şikayet edildi 2019/6 KPSS tercihlerinde yerleşen adayların, 2019/7 KPSS tercihlerine de başvur..
  Beyaz Kod HABERLERİ
Temmuz Ayında 22 Sağlık Personeli Darp Edildi ! Temmuz Ayında 22 Sağlık Personeli Darp Edildi ! Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Sağlık-Sen, temmuz ayında yaşanan ve kamuoyuna ..
Akademisyenden, Tartıştığı Doktorlara Tekme Tokat DARP Akademisyenden, Tartıştığı Doktorlara Tekme Tokat DARP Eskişehir'de Aile Sağlığı Merkezi'ne avukatlık stajı yapmak isteyen kızına sağlı..
Sağlık Personeline Darp Anları AN VE AN KAMERADA ! Sağlık Personeline Darp Anları AN VE AN KAMERADA ! Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde bir sağlık çalışanı hasta yakınlarının saldırısın..
Sağlık Personellerini darbedip, Polisleri tehdit eden kadın tutuklandı Sağlık Personellerini darbedip, Polisleri tehdit eden kadın tutuklandı KONYA'da, gittiği özel hastanede tartıştığı 2 sağlık personelini darbedip, ardın..
  MAGAZİN HABERLERİ
Hastane Bahçesinde COVİD-19 SAVAŞÇILARINA Moral Konseri ! Hastane Bahçesinde COVİD-19 SAVAŞÇILARINA Moral Konseri ! "Turkish Brass Ensemble" isimli müzik topluluğu koronavirüs (Kovid-19) salgınıyl..
Koronavirüsten Vefat Eden Sağlık Çalışanlarına Meslektaşlarından “Müzik ile bir nefes” Koronavirüsten Vefat Eden Sağlık Çalışanlarına Meslektaşlarından “Müzik ile bir nefes” Trabzon’daki doktorlardan Muhteşem bir çalışma… Tüyleriniz diken diken olacak… İ..
Sağlık Personelleri Sağlık Personelleri Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan klipte sağlık çalışanlarının Yu..
Sağlık Personeli Çift Canlı Yayında Koruyucu Tulumla Evlenip Düğün yaptılar Sağlık Personeli Çift Canlı Yayında Koruyucu Tulumla Evlenip Düğün yaptılar Yeni tip korona virüs salgını nedeniyle düğünleri ertelenen sağlık çalışanı Cemr..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR

112AcilFm i Ne Sıklıkla Takip Ediyorsunuz ?


HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı