HABER AKIŞI

Hastane Öncesi Solunum Hastalıkları Tanı Koyabilme Değerlendirme

 Tarih: 13-09-2019 14:27:00  -   Güncelleme: 10-10-2019 23:07:01
  HABER VİDEOSU
Solunum Sıkıntısı Solunum Yetmezliği Solunum durması RİSKİ Tanılama ve Tedavi

Solunum Sıkıntısı
-Taşikardi
-Takipne
-Burun Kanadı Solunumu
-Yardımcı solunum kaslarının solunuma katılması

Solunum Yetmezliği:solunum yetmezliği tanısını koyabilmek için hastada solunum sıkıntısı belirtileride mevcut olabilmelidir. 
Kas Tonusu Kaybı
Bilinç Bozukluğu
Merkezi Siyonoz

SOLUNUM DURMA RİSKİ:solunum durma riski tanısını koyabilmek için hastada solunum sıkıntısı ve yetmezliği belirtilerinin üzerine solunum durma risk bbelirtilerinden birinin gelmesi durma riskidir.
- Bradikardi
- Solunum Çabası
- Solunum Sesi Azalmış

Solunum Sıkıntısı
*Taşıkardi:Taşikardi ya da kalp çarpıntısı kişi istirahat halindeyken kalbin, normalden daha hızlı attığı yaygın bir kalp ritmi bozukluğu türüdür.
Yeni Doğanlarda normal değer 90-180 180 üzeri Taşikardi olarak Değerlendirililir.
1-12 ay 80-160 normal değer.160 üzeri taşikardi olarak değerlendirilir.
1-4 yaş 80-140 normal değer.140 üzeri taşikardi olarak değerlendirilir.
5-8 yaş 70-120 normal değer.120 üzeri taşikardi olarak değerlendirilir.
8 yaş   70-110 normal değer.110 üzeri taşikardi olarak değerlendirilir.
Yetişkinlerde:yetişkin bireylerde 10 dakikalık bir istirahatin ardından 60 ila 100, çocuklarda ise 70 ila 100 arasındadır.nabız 100 üzerinde olmasına taşikardi yani hızlı nabız denmektedir

*Takipne:Takipne hızlı ve sığ nefes almayı ifade eder.Takipne bir hastalık değildir, vücudun başka bir sorunu gidermeye çalıştığının bir belirtisidir.

Yenidoğanlarda 30-50 arası normal soluma değeri
1-12 ay 20-40
1-4 yaş 20-30
5-8 yaş 20-25
8 yaş   12-20
Yetişkin bir kişide dakikada solunum sayısı 12–20

*Burun Kanadı Solunumu

* Yardımcı solunum kaslarının solunuma katılması

Solunum Yetmezliği
 Solunum Yetmezliği tanısı koyulabilmesi için vakada solunum sıkıntısı belirtileri var olması gereklidir yada solunum sıkıntısı belirtileri sonrası solunum yetmezliği görülmektedir.Taşikardi sonrası bradikardi görülmesi gibi.
* Kas Tonusu Kaybı
solunum sıkıntısı belirtilerinde bulunan Yardımcı solunum kaslarının solunuma katılması sonucu kas tonusu azalır ve burda hastada rahat nefes alamamakla birlikte daha fazla daralmaya neden olacaktır.

* Bilinç Bozukluğu
Vakaya yönetilen sorulara doğru yanıt verememesi yada hiç yanıt verememesi vb durumlar.

* Merkezi Siyonoz
Morarma, tıptaki ismi ile Siyanoz; Kandaki oksijen eksikliğinden kaynaklanan deri ve muköz zarların mavimsi renk değişikliğidir. Bu durumda özellikle dudak çevresi ya da parmak uçları mor bir renk alır.

SOLUNUM DURMA RİSKİ
solunum sıkıntısı+solunum yetmezliği ve solunum durma risk belirtilerinden bir tanesinin vakada olması solunumun durma riskini oluşturur.
*Bradikardi
Yeni Doğanlarda normal değer 90-180 90 altı bradikardi olarak Değerlendirililir.
1-12 ay 80-160 normal değer.80 altı bradikardi olarak değerlendirilir.
1-4 yaş 80-140 normal değer.80 altı bradikardi olarak değerlendirilir.
5-8 yaş 70-120 normal değer.70 altı bradikardi olarak değerlendirilir.
8 yaş   70-110 normal değer.70 altı bradikardi olarak değerlendirilir.
Yetişkinlerde alp atış hızının 60 altında olmasına bradikardi yani yavaş nabız denmektedir.

*Solunum Çabası
*Solunum Sesi Azalmış

HASTADAN GELEN SESLER İLE VAKANIN TANISINA YAKLAŞABİLME


Hastadan Hırılrı Gelmesi Üst Solunum Yolu Hastalıklarına Sebeptir
Hastadan Hışıltı Gelmesi Alt Solunum Yolu Hastalıklarına Sebeptir
Hastadan İnleme Geliyorsa Akciğer Hastalıklarına Sebeptir.


SOLUNUM YETERLİLİĞİNİN DEĞERLENDİRLMESİ
- Kalp hızı
- Kan Basıncı
- Sistemik Dolaşım (nabız dolgunluğu,deri rengi sıcaklığı,bilinç düzeyi,idrar debisi)

 

 

Sosyal Medyada da bizi Destekler misiniz?

Sayfalarımızı Beğenmek ve Takip Etmek İçin Bağlantılara Tıklamanız Yeterli..

FACEBOOK' da Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFM Facebook Sayfası TIKLA

Sondakika112 Facebook Sayfası TIKLA

İnstagramda Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm İnstagram Sayfası TIKLA

Twetter de Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm Twetter Sayfası TIKLA

Youtube de Kanalımıza Abone Olur musunuz?

112AcilFm Youtube Kanalı TIKLA

 

  Editör: SerhATT Şimşek   Bu haber 2307 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EĞİTİM MERKEZİ HABERLERİ
  FLASH HABERLERİ
Çocuklarım aç diyen Roman kadına Geber Diyen Yetkiliye Bakın Ne Oldu ? Çocuklarım aç diyen Roman kadına Geber Diyen Yetkiliye Bakın Ne Oldu ? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, "Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalı..
ORDU'DA DOMUZ GRİBİNDEN ÖLÜM ORDU'DA DOMUZ GRİBİNDEN ÖLÜM Ordu'da 1 kişi domuz gribinden hayatını kaybetti.
Devlet Hastanesi tuvaletinde bebek cesedi bulundu ! Devlet Hastanesi tuvaletinde bebek cesedi bulundu ! İzmir'in Torbalı ilçesinde Devlet Hastanesi'nin kadınlar tuvaletinde yeni doğmuş..
Torbalı DOKTOR Katilinden Şok İstek! Torbalı DOKTOR Katilinden Şok İstek! İzmir Torbalıİlçe Sağlık Müdürü Mehmet Fuat Park ile Torbalı Devlet Hastanesi Do..
  Sağlık Bakanlığı HABERLERİ
3 Aylık İstifa Yasağı Kaldırıldı! 3 Aylık İstifa Yasağı Kaldırıldı! Sağlık Bakanlığı yayınladığı son yazıyla Bakanlık ve özel sağlık ile üniversite ..
Güncel 2020 Sağlık Bakanlığı Aşılama Takvimi Güncel 2020 Sağlık Bakanlığı Aşılama Takvimi Sağlık Bakanlığı tarafından 81 il sağlık müdürlüğüne gönderilen yazıyla, aşılama..
Eski Sağlık Bakanı Karantinada ! Eski Sağlık Bakanı Karantinada ! Eski Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın, Tokat'ın Erbaa ilçesinde karantinaya alına..
  Ambulans Kazası HABERLERİ
Ambulans Kazası 1 Yaralı ! Ambulans Kazası 1 Yaralı ! Zonguldak’ta otomobil ile ambulans kafa kafaya çarpıştı. Kazada otomobil sürücüs..
Ambulans Kaza Yaptı ! 3 Sağlık Personeli Yaralandı Ambulans Kaza Yaptı ! 3 Sağlık Personeli Yaralandı Bahçelievler’de hasta almaya giden ambulans, trafik ışıklarına çarparak kaza yap..
Ambulans Dereye Düştü ! Ambulans Dereye Düştü ! Ordu’da 112 Acil Servis Ambulansı dereye uçtu. Edinilen bilgiye göre kaza Korgan..
İller Arası Hasta Nakli Yapan Ambulans Kaza Yaptı: 1 ölü 3 yaralı İller Arası Hasta Nakli Yapan Ambulans Kaza Yaptı: 1 ölü 3 yaralı Elazığ'da ambulans kırmızı ışıkta duran kamyona arkadan çarptı.
  KPSS HABERLERİ
ÖSYM 3 bin sağlık personeli ataması için tercih işlemlerini başlattı ÖSYM 3 bin sağlık personeli ataması için tercih işlemlerini başlattı ÖSYM, Sağlık Bakanlığınca İstanbul'daki sağlık tesislerinde istihdam edilmek üze..
KPSS 2020/4 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı KPSS 2020/4 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı KPSS-2020/4 Sağlık Bakanlığının Sözleşmeli Pozisyonlarına Yerleştirme Sonuçları ..
Sözleşmeli Olarak Çalışan Personel KPSS Tercihlerinde Bulunabilir Mi? Sözleşmeli Olarak Çalışan Personel KPSS Tercihlerinde Bulunabilir Mi? Sözleşmeli Olarak Çalışan Personellerin merakı üzerine KPSS 2020/4 Tercihlerind..
KPSS 2019/7 Tercihleri Şikayet edildi KPSS 2019/7 Tercihleri Şikayet edildi 2019/6 KPSS tercihlerinde yerleşen adayların, 2019/7 KPSS tercihlerine de başvur..
  Beyaz Kod HABERLERİ
Sağlık Personellerini darbedip, Polisleri tehdit eden kadın tutuklandı Sağlık Personellerini darbedip, Polisleri tehdit eden kadın tutuklandı KONYA'da, gittiği özel hastanede tartıştığı 2 sağlık personelini darbedip, ardın..
Beyaz Kod:İki asistan doktor darp edildi Beyaz Kod:İki asistan doktor darp edildi Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde görevli 2 araştırma görevlisi,..
Corona Virüs Tedavisi Gören Hastanın 2 Oğlu Hemşireyi Darp Etti! Corona Virüs Tedavisi Gören Hastanın 2 Oğlu Hemşireyi Darp Etti! Konya’da yeni tip Coronavirüs (COVID-19) şüphesiyle özel bir hastanede tedavi al..
112Acil Çalışanlarını Yerlerde Sürükleyerek Darp ETTİLER ! 112Acil Çalışanlarını Yerlerde Sürükleyerek Darp ETTİLER ! Konya'da 112 Acil Servis'te görevli 3 kişi, kaza yerinde yaralı 2 kişiye müdahal..
  MAGAZİN HABERLERİ
Sağlık Personelleri Sağlık Personelleri Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan klipte sağlık çalışanlarının Yu..
Sağlık Personeli Çift Canlı Yayında Koruyucu Tulumla Evlenip Düğün yaptılar Sağlık Personeli Çift Canlı Yayında Koruyucu Tulumla Evlenip Düğün yaptılar Yeni tip korona virüs salgını nedeniyle düğünleri ertelenen sağlık çalışanı Cemr..
Kıvanç Tatlıtuğ, Korona Şüphesiyle Hastanede! Kıvanç Tatlıtuğ, Korona Şüphesiyle Hastanede! ürriyet'ten Deniz Boy'un haberine göre: Oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, kendisini iyi hi..
Tuncay Şanlı, Otelini Sağlık Personellerine Ücretsiz Konaklamaya Açtı Tuncay Şanlı, Otelini Sağlık Personellerine Ücretsiz Konaklamaya Açtı Tüncay Şanlı'nın Serdivan ilçesinde sahibi olduğu "Hotel On7", salgın nedeniyle ..

112AcilFm i Ne Sıklıkla Takip Ediyorsunuz ?


HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı