HABER AKIŞI

3600 ayrımcılığı çalışma barışını bozar!

 Tarih: 30-01-2019 13:02:00  -   Güncelleme: 30-01-2019 13:23:37
Sağlık Bakanlığı’na bağlı teşkilatlar da çalışanları yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesinin yazılı ve görsel medya da, sendikaların konuyla ilgili açıklamalarına yer verilmeden sadece hükümetin aynı türden açıklamalarına yer verilmesinin sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunu bozduğunu belirten Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, 3600 ayrımcılığının çalışma barışını bozacağını belirterek basın açıklaması yaptı.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı teşkilatlar da hemşire olarak çalışanlara yönelik 3600 ek gösterge düzenlemesi üzerinde çalışıldığına dair açıklamaların, sağlık çalışanlarının sinirlerini bozduğunu, gergin bir bekleyiş içine girdiklerini belirten Necip Taşkın, “MHP tarafından Meclis’e sunulan 3600 ek gösterge kanun taslağını önemsiyoruz.

Taslakta, ek gösterge rakamları tüm hizmet sınıflarını kapsayacak şekilde genişletilerek hiyerarşik sıra ile yeniden belirlenmiş.

Ayrıca yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlar da ek gösterge kapsamına alınıyor. Sendika olarak bizim de tam olarak talep ettiğimiz budur.

Kimseye ayrıcalık ve haksızlık yapılmasın. Herkes yararlansın” açıklamasında bulunarak şunları söyledi.

 

“Hükümet tarafından düzenlenen 3600 ek gösterge taslağının sağlık teşkilatlarında sadece hemşireleri kapsayacak olmasını anlayamıyoruz!

Yetkililerin de böyle bir düzenlemenin yanlış olduğunu bildikleri hâlde neden ısrar ettiklerine bir anlam veremiyoruz.

Bu düzenlemeyi kimler, hangi düşünceyle yapıyor? ‘İltimas’ yasasının gerekçeleri kamuoyuna açıklanmalıdır.

TKHK'de çalışan personel sayısı pek çok kurumun personel sayısından fazladır. Bu sayıyı en çok hemşire kadrosunda çalışanlar oluşturuyor.

Bu sayı da 110 bin civarındadır. TKHK’daki personeli, sağlık memuru, uzman tabip, ebe ve diğer hizmet sınıflarında çalışan personel oluşturuyor.

Bu kadroları dolduran Sağlık Meslek Lisesi, önlinas ve lisans mezunlarının kıdemleri de dikkate alındığında, yeni göreve başlayan lise mezunu bir hemşirenin 10-20 yıllık, hatta emekliliği gelmiş olan bir sağlık memuru, bir doktor, bir idari kadrodaki memurun çok üstün de bir ek göstergeyle işe başlayacak olması adil olmadığı gibi, çalışma barışını bozacak ve teşkilatta huzursuzluk çıkmasına neden olacaktır. 

Düzenleme de eğitimin kriter olarak değerlendirilmemesini uygun bulmuyoruz. Teşkilatta yıllardır çalışarak emek ve zaman harcayan, ter döken üniversite mezunlarına haksızlık yapılmış olmuyor mu?

Aldıkları eğitimle bilgilerini ve hizmette kaliteyi artıran üniversite mezunlarının, bu düzenlemenin kapsamı dışında tutulmasında hukuken dayanak nedir?

Aynı birim de çalışan, görevleri farklı olsa da; 7/24 saat esasına göre hizmet veren Yataklı Tedavi kurumları’ndaki hizmetli, memur, ebe, hemşire, doktor ve diğer kadrolar da çalışan sağlık personelleri birlikte nöbet tutuyorlar.

Aynı riskle karşı karşıya kalan ilköğretim mezunu çalışanlar dahil, lise ve üniversite mezunlarının içinden sadece hemşirelere iltimas sayılabilecek bir düzenleme yapılması ne vicdanen ne de hukuken uygun değildir.

Sağlık hizmetleri, en alt kadrodan en üst kadroya kadar bir ekip işidir. Bu ekip üyelerinin yaptıkları görevler birbirinden farklı olsa da, her birinin önemi ve önceliği diğerinden farklıdır. Birbirinden ayırt edilemez.

Bu nedenle bu ekip üyelerinden sadece birine “sen iyi çalışıyorsun, yıpranıyorsun” gözüyle bakılamaz. Bu ekibin içerisinden sadece birini seçip baş tacı yapmak diğer ekip üyelerini rencide eder. Orada huzur kalmaz, ekibin moral ve motivasyonu bozulur, birlikte iş görme ve dayanışma duyguları zedelenir.

 

Sağlık Bakanlığı’nda sadece hemşire kadrosunda çalışanlara 3600 ek gösterge verilecek olmasını doğru bulmuyoruz.

Zira 7/24 saat esasına göre gece gündüz özverili bir şekilde çalışan tüm sağlık çalışanları böyle bir düzenlemeyi hak etmiyorlar. Hemşireler de yapılan bu haksızlığı doğru bulmadıklarını belirtiyorlar.

Bu düzenlemeyi yapanların öncelikle sağlık teşkilatlarında çalışma barışını bozacak ‘iltimas’ düzenlemesini yeniden gözden geçirmelerini istiyoruz. MHP tarafından Meclis’e sunulan 3600 ek gösterge kanun taslağının kabul edilerek kanunlaşması sağlık teşkilatlarındaki herkesi sevindirir.  

Sendika olarak arzumuz budur. 3600 ek gösterge düzenlemesi, bütün personeli kapsayacak şekilde adil olmalıdır.

Sağlık çalışanları, yıpranma payında olduğu gibi 3600 ek gösterge düzenlemesinde de bir hüsran yaşamak istemiyor.”

 

Facebookta bizi Destekler misiniz?

Sayfalarımızı Beğenmek ve Takip Etmek İçin Bağlantılara Tıklayınız..

112AcilFM Facebook Sayfası

Sondakika112 Facebook Sayfası

İnstagramda Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm İnstagram Sayfası

Twetter de Bizi Destekler misiniz ?

112AcilFm Twetter Sayfası

Youtube de Kanalımıza Abone Olur musunuz?

112AcilFm Youtube Kanalı

  Editör: SerhATT Şimşek   Bu haber 1833 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  FLASH HABERLERİ
Çocuklarım aç diyen Roman kadına Geber Diyen Yetkiliye Bakın Ne Oldu ? Çocuklarım aç diyen Roman kadına Geber Diyen Yetkiliye Bakın Ne Oldu ? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, "Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalı..
ORDU'DA DOMUZ GRİBİNDEN ÖLÜM ORDU'DA DOMUZ GRİBİNDEN ÖLÜM Ordu'da 1 kişi domuz gribinden hayatını kaybetti.
Devlet Hastanesi tuvaletinde bebek cesedi bulundu ! Devlet Hastanesi tuvaletinde bebek cesedi bulundu ! İzmir'in Torbalı ilçesinde Devlet Hastanesi'nin kadınlar tuvaletinde yeni doğmuş..
Torbalı DOKTOR Katilinden Şok İstek! Torbalı DOKTOR Katilinden Şok İstek! İzmir Torbalıİlçe Sağlık Müdürü Mehmet Fuat Park ile Torbalı Devlet Hastanesi Do..
  Sağlık Bakanlığı HABERLERİ
3 Aylık İstifa Yasağı Kaldırıldı! 3 Aylık İstifa Yasağı Kaldırıldı! Sağlık Bakanlığı yayınladığı son yazıyla Bakanlık ve özel sağlık ile üniversite ..
Güncel 2020 Sağlık Bakanlığı Aşılama Takvimi Güncel 2020 Sağlık Bakanlığı Aşılama Takvimi Sağlık Bakanlığı tarafından 81 il sağlık müdürlüğüne gönderilen yazıyla, aşılama..
Eski Sağlık Bakanı Karantinada ! Eski Sağlık Bakanı Karantinada ! Eski Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın, Tokat'ın Erbaa ilçesinde karantinaya alına..
  Ambulans Kazası HABERLERİ
Ambulans Kazası 1 Yaralı ! Ambulans Kazası 1 Yaralı ! Zonguldak’ta otomobil ile ambulans kafa kafaya çarpıştı. Kazada otomobil sürücüs..
Ambulans Kaza Yaptı ! 3 Sağlık Personeli Yaralandı Ambulans Kaza Yaptı ! 3 Sağlık Personeli Yaralandı Bahçelievler’de hasta almaya giden ambulans, trafik ışıklarına çarparak kaza yap..
Ambulans Dereye Düştü ! Ambulans Dereye Düştü ! Ordu’da 112 Acil Servis Ambulansı dereye uçtu. Edinilen bilgiye göre kaza Korgan..
İller Arası Hasta Nakli Yapan Ambulans Kaza Yaptı: 1 ölü 3 yaralı İller Arası Hasta Nakli Yapan Ambulans Kaza Yaptı: 1 ölü 3 yaralı Elazığ'da ambulans kırmızı ışıkta duran kamyona arkadan çarptı.
  KPSS HABERLERİ
ÖSYM 3 bin sağlık personeli ataması için tercih işlemlerini başlattı ÖSYM 3 bin sağlık personeli ataması için tercih işlemlerini başlattı ÖSYM, Sağlık Bakanlığınca İstanbul'daki sağlık tesislerinde istihdam edilmek üze..
KPSS 2020/4 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı KPSS 2020/4 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı KPSS-2020/4 Sağlık Bakanlığının Sözleşmeli Pozisyonlarına Yerleştirme Sonuçları ..
Sözleşmeli Olarak Çalışan Personel KPSS Tercihlerinde Bulunabilir Mi? Sözleşmeli Olarak Çalışan Personel KPSS Tercihlerinde Bulunabilir Mi? Sözleşmeli Olarak Çalışan Personellerin merakı üzerine KPSS 2020/4 Tercihlerind..
KPSS 2019/7 Tercihleri Şikayet edildi KPSS 2019/7 Tercihleri Şikayet edildi 2019/6 KPSS tercihlerinde yerleşen adayların, 2019/7 KPSS tercihlerine de başvur..
  Beyaz Kod HABERLERİ
Sağlık Personellerini darbedip, Polisleri tehdit eden kadın tutuklandı Sağlık Personellerini darbedip, Polisleri tehdit eden kadın tutuklandı KONYA'da, gittiği özel hastanede tartıştığı 2 sağlık personelini darbedip, ardın..
Beyaz Kod:İki asistan doktor darp edildi Beyaz Kod:İki asistan doktor darp edildi Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde görevli 2 araştırma görevlisi,..
Corona Virüs Tedavisi Gören Hastanın 2 Oğlu Hemşireyi Darp Etti! Corona Virüs Tedavisi Gören Hastanın 2 Oğlu Hemşireyi Darp Etti! Konya’da yeni tip Coronavirüs (COVID-19) şüphesiyle özel bir hastanede tedavi al..
112Acil Çalışanlarını Yerlerde Sürükleyerek Darp ETTİLER ! 112Acil Çalışanlarını Yerlerde Sürükleyerek Darp ETTİLER ! Konya'da 112 Acil Servis'te görevli 3 kişi, kaza yerinde yaralı 2 kişiye müdahal..
  MAGAZİN HABERLERİ
Sağlık Personelleri Sağlık Personelleri Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan klipte sağlık çalışanlarının Yu..
Sağlık Personeli Çift Canlı Yayında Koruyucu Tulumla Evlenip Düğün yaptılar Sağlık Personeli Çift Canlı Yayında Koruyucu Tulumla Evlenip Düğün yaptılar Yeni tip korona virüs salgını nedeniyle düğünleri ertelenen sağlık çalışanı Cemr..
Kıvanç Tatlıtuğ, Korona Şüphesiyle Hastanede! Kıvanç Tatlıtuğ, Korona Şüphesiyle Hastanede! ürriyet'ten Deniz Boy'un haberine göre: Oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, kendisini iyi hi..
Tuncay Şanlı, Otelini Sağlık Personellerine Ücretsiz Konaklamaya Açtı Tuncay Şanlı, Otelini Sağlık Personellerine Ücretsiz Konaklamaya Açtı Tüncay Şanlı'nın Serdivan ilçesinde sahibi olduğu "Hotel On7", salgın nedeniyle ..

112AcilFm i Ne Sıklıkla Takip Ediyorsunuz ?


HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı